EST   ENG  FIN   LAT   LIT  RUS  GER  SWE 
ilm Laugus

Ajalugu

Laugu turismitalu peahoone on ehitatud Meiuste kirikuõpetaja Johannes Juhani poeg Tammepõllu (endine nimi Uusmann) poolt aastatel 1926-1929. Laugu mõisa maadest eraldatud 9,92 hektarit maad õnnestus Eesti Vabariigi Põllutööministeeriumilt osta enda omandusse 15. septembril 1930. Riik võimaldas maksta 180 krooni järelmaksuga (intress 7 % aastas), 4 krooni tuli maksta kohe ja andis lisaks 35-ks aastaks 690 krooni riiklikku võlga majapidamisse investeerimiseks intressiga 4,35 % aastas. Lisaks anti kalasadama nr. 40 kasutamise õigus.

Johannes õppis talupidamise selgeks Parasmetsa mõisas asunud koolis ja seetõttu peeti talus nii loomi, linde, kui kasvatati põllukultuure. Talupidamine oli Johannes Tammepõllu perele põhitegevus ja sissetuleku allikas, lisaks käidi merel kalal. Talus kasvatati tali- ja suvirukist, talinisu, otra, lina, heina loomade jaoks, kartulit ja köögivilju, nagu kapsast, sibulat ja porgandit. Talu põllutööd tehti ära hobusega ja muudest lindudest, loomadest kasvatati talus lambaid, lehmi ja kanu.

Tänapäeval talus enam traditsioonilise põllumajandusega ei tegeleta, kuid ajalooline talu on avatud külalistele vaatamiseks ja ööbimiseks aastast 2010.